Catalina Ponor a intrat a patra in concurs, reusind un exercitiu foarte bun, dupa dezamagirea de la barna, unde a pierdut podiumul dupa o contestatie a stafului SUA. Ponor a fost notata cu 15.200, publicul huiduind in momentul afisarii acesteia, nemultumit de nota prea mica, scrie Mediafax.

Sandra Izbasa a inchis finala, dar si participarea Romaniei in concursurile de gimnastica, cu o evolutie buna, dar umbrita chiar in final de o mare ratare, fiind notata cu 13.333.

Podiumul a fost ocupat, in ordine, de Alexandra Raisman (SUA, 15.600), urmata de Catalina Ponor (15.200) si de Alia Mustafina (Rusia, 14.900). Tot marti, in finala la barna, Catalina Ponor s-a clasat pe locul 4, iar Larisa Iordache pe locul 6.

La Londra, delegatia feminina a Romaniei a mai cucerit medalia de bronz pe echipe si aurul la sarituri, prin Sandra Izbasa.
Dupa 11 zile ale competitiei olimpice, Romania are 9 medalii (2-5-2), cucerite astfel: aur - Alin Moldoveanu (tir) si Sandra Izbasa (sarituri); argint - Alina Dumitru, Corina Caprioriu (ambele judo), Roxana Cocos (haltere), echipa masculina de sabie, Catalina Ponor (sol); bronz - echipa feminina de gimnastica si Razvan Martin (haltere).

Delegatia Romaniei a depasit astfel performanta de la JO din 2008, cand s-au cucerit opt medalii (4-1-3), dupa cum urmeaza: aur – echipajul feminin de dublu rame (canotaj), Constantina Dita ( maraton), Sandra Izbasa (sol) si Alina Dumitru (judo), argint - Ana Maria Branza (spada), bronz - Mihai Covaliu (sabie), echipajul feminin de opt plus 1 (canotaj) si echipa feminina de gimnastica.